aktualizováno: 16.06.2018 15:19:07 

Berdy zápisník

Lovecký výcvik

Tuhle stánku pojmu poněkud netradičně. Nebudu sem vkládat žádné tabulky s loveckými zkouškami, ani zde nebudu popisovat jednotlivé disciplíny, neboť těchto informací najdete všude dost (ať už na netu např. www.kchls.cz nebo v knihách - u nás dosud nejoblíbenější Malí lovečtí psi - Hrabák, Švec nebo Lovečtí španělé  - Jiráček a spousta dalších). Nebudu zde ani popisovat jak to či ono naučíte pejska nejlépe - o tom by mohli psát zase lidé daleko zkušenější.

Zkrátka založím tady něco jako Berynčin lovecký zápisník, kde se Vám budu snažit popsat co a jak se u nás děje, jakých dosahujeme úspěchů, jaké máme problémy a jak se je snažíme řešit. Snad se bude líbyt a povede k úspěchu :-))

Ze života jedné trikolorní kokršpanělky

Leden 2008

Berynce byl v prosinci jeden rok. Do budoucna s ní počítám jako s nástupkyní mého nejlepšího loveckého psa Marka a jako takovou se jí odmala snažím véct. Až doposud jsem jí dopřávala co nejvíce volnosti a dostatek prostoru k probuzení loveckých vloh. A musím říct, že každodenní vycházky do revíru po boku Marka už začínají nést své ovoce. Bery je krásně hlasitá na stopě i na viděnou, má výborný nos a neutuchající chuť do práce (někdy doslova fanatickou). Poznala už začátky práce na vodě, přivykla si na výstřel a začíná s námi chodit na první hony. Aport zatím cvičíme hravou metodou, bez zvěře a v klidu. Začínáme cvičit s lehkým kozlíkem obaleným králičí kožkou. Nyní jsme ve fázi, kdy na povel "drž" aport vezme a drží až do povelu pusť. Uvidíme jak se bude dařit dál. Poslušnost cvičíme průběžně, přičemž kladu největší důraz na přivolání a celkovou ovladatelnost. Začínáme postupně prodlužovat odložení a pomalu nacvičujeme šoulačku. Stopu zatím děláme pouze vůdce ( i když u slídičů na zkouškách není, považuji jí za užitečnou) .

Nechci to příliš uspěchat, takže to je zatím asi vše a ostatní už budete sledovat společně s námi. Máme před sebou spousty práce, tak držte palce..

únor a březen

Tyhle dva měsíce byli téměř ve znamení aportu.....V polovině února jsme navštívili loveckou psí školu Horys - lov a od té doby jsme úplně změnily metodiku nácviku aportu. Cvičíme zásadně parforsem, hravou metodu jsem již vynechala úplně. Ač to zpočátku vypadalo, že to se nám nemůže nikdy podařit ( Beryna měla k aportu vyslovený odpor a začátky byly opravdu krušné) vypadá to, že nejhorší máme za sebou a dál pokračujeme vcelku rychle a už i s chutí. A přinášení je stoprocentní, neexistuje že by aportík nechala ležet - to je velká přednost parforsního aportu. A je jedno, jedná-li se o dumíka, činku či nohu z jelena. Teď začneme pomalu přecházet na zvěř a uvidíme jak nám to půjde dál.

Kromě aportu byla samozřejmě na denním pořádku poslušnost ( odložení, chození na řemeni, šoulačka a hlavně taková ta celková ovladatelnost v lese. Zatím ještě nejsou příliš vzrostlé krytiny na poli, takže slídění jsme odložily na duben a květen, protože nechci aby se na nízkém porostu naučila štvát. Na zkoušky jdeme na začátku května, tak za ten měsíc snad kousek práce uděláme. Berynka má hodně temperamentu a chuti do práce, proto si myslím že měsíc slídění bude na ZV stačit...ale to se dozvíme již brzy a doufám že jsem to nezakřikla...

Tak a tady jsou některé fotky z nácviku aportu..

   

Duben

Konečně se na polích objevila vyšší krytina, tak jsme se k Berynčině velké radosti věnovaly převážně nácviku slídění. V jejím případě to bylo hlavně o co nejčastějším vycházení do revíru a upevňování systému práce, jelikož při svém temperamentu měla snahu slídit na velké vzdálenosti a ne zrovna předepsaným člunkem. nicméně snad se zdařilo, neboť ZV jsou troufám si říci že úspěšně za námi :-)

3. května 2008 - Zkoušky vloh I. cena

Květen, červen

Po zkouškách vloh nám nezbylo moc času k lenošení, ale rychle jsme popadly barvářský řemen a začaly nacvičovat na Barvářské zkoušky. S prací na barvě jsme neměli větší problémy, práce na stopě byla pro Bery spíš odměnou a proto jsme jí kompenzovaly méně oblíbené cviky jako je odložení a šoulačka . Také jsme trénovyly na nepobarvené stopě černé zvěře, neboť jsem měla v úmyslu jít na začátku června na Barvářské zkoušky honičů, kde na nás už bohužel nezbylo místo. Ani tady problém nebyl a tak už jsme nahlášený na podzimní termín.

Dále jsme docvičovaly slídění a musím říci, že každý další výcvik byl obrovským pokrokem. Pomalu vymizely dlouhé oblouky a Bera začala slídit pěkně " pod flintou ".

21. června 2008 - Barvářské zkoušky I. cena, CACT!!

Ihned po zkouškách jsme jeli na týdenní tábor s Horys - lovem, kde jsem se věnovali převážně výcviku aportu a vodním pracem. A pokrok byl opět obrovský. Již začínáme dělat dohledávky pernaté i srstnaté, a pomalu i aport z vlečky.

TOPlist